Polska

Z żalem zawiadamiamy, że dnia 16 stycznia 2009 roku, w 54 roku życia, w 33 roku profesji zakonnej oraz w 27 roku kapłaństwa, odszedł nagle do Domu Ojca nasz współbrat śp. ks. Jerzy Proch MS, od wielu lat pracujący w Niemczech i przynależący do Prowincji Szwajcarskiej.

Dnia 20 stycznia 2009 roku, we wtorek, o godz. 14.00 została odprawiona kościele w Engerazhofen Msza św. żałobna w intencji śp. ks. Jerzego z udziałem przełożonego Prowincji Szwajcarskiej - ks. Piotra Żaby MS i licznie zebranych kapłanów i wiernych.


Uroczystości pogrzebowe w Polsce rozpoczęły się Mszą Świętą w dniu 23 stycznia 2009 roku w parafii rodzinnej pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance o godz. 14.00. Wieńce i kwiaty przysłały także obie niemieckie parafie w których ks. Jerzy pełnił posługę duszpasterską z Sindelfingen i Engerazhofen. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ks. Władysław Pasiut MS - prowincjał Polskiej Prowincji, a okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Piotr Żaba MS - prowincjał ze Szwajcarii. 

Księże Jerzy! Już w młodości odkryłeś, gdzie w tym niespokojnym świecie można znaleźć pokój. Jak wyznałeś w jednym wywiadzie, czułeś się pociągnięty przykładem i spokojem Misjonarzy Saletynów z tej rodzinnej trzcianeckiej Parafii - mówił Kaznodzieja.
W Zgromadzeniu Misjonarzy Matki Bożej Saletyńskiej znalazłeś Twój pokój. Zaproszony przez Maryję Płaczącą chciałeś głosić wszystkim serdeczną miłość Boga, która jest otwarta na każdego człowieka. Chciałeś prowadzić ludzi po drogach pojednania - kontynuował ks. Piotr Żaba MS.
 

 
Czy znalazłeś jednak Twój pokój jako zakonnik i kapłan? Kto pokrzepiał Ciebie, gdy pracowałeś jako Katecheta w Dębowcu, w Rzeszowie i w Kobylance? - pytał szwajcarski prowincjał. Odpowiedź na to pytanie dałeś nam w Twoim kazaniu: "Pokój i spełnienie znajdziemy tylko w Bogu. Zadaniem naszego chrześcijańskiego życia jest odkrycie tej prawdy i życie nią na co dzień. Musimy żyć z Chrystusem, żyć w Panu, aby móc w Nim także umierać".
 
Śp. ks. Jerzy Proch MS został pochowany na cmentarzu w swojej rodzinnej Trzciance. (ps)
 

Więcej zdjęć z uroczystości pogrzebowych śp. ks. Jerzego Procha MS można znaleźć na stronie www.parafia.trzcianka.com.pl.

Więcej aktualności