Świat

Dnia 2 lutego 2009 roku, w dzień poświecony w Kosciele życiu konsekrowanemu, wikariusz prowincjalny ks. Roman Gierek MS oraz Współbracia pracujący w Czechach, w diecezji litomierzyckiej, wzięli udział w spotkaniu z  nowym ordynariuszem - bp Janem Baxantem.

W ramach spotkania, w którym uczestniczyły również osoby konsekrowane z całej diecezji, ks. Jan Jucha MS pracujący w parafii w Melniku zaprezentował nasz saletyński charyzmat. Ksiądz Biskup na zakończenie spotkania wezwał zgromadzonych do wierności powołaniu oraz do troski i nowe powołania.

Diecezja litomierzycka ma powierzchnię 9 380 km kw. i jest najbardziej zlaicyzowaną na terenie Republiki Czeskiej. Jedynie 160 tys. osób spośród 1 mln 335 tys. mieszkańców deklaruje się jako katolicy. Ok. 56 tys. osób należy do innych Kościołów i stowarzyszeń wyznaniowych. Posługę duszpasterską pełni tam 109 księży. Są wśród nich polscy saletyni (mają tam 3 placówki), werbiści i redemptoryści, salezjanie, benedyktyni, franciszkanie i norbertanie. (ps)

Więcej aktualności